İletişim Bilgileri     Arama

Mescid-i Aksâ Mücadelesinde Yeni Bir Safhaya Geçiş

  • Anasayfa
  • Analiz
  • Mescid-i Aksâ Mücadelesinde Yeni Bir Safhaya Geçiş
Mescid-i Aksâ Mücadelesinde Yeni Bir Safhaya Geçiş

Mescid-i Aksâ Mücadelesinde Yeni Bir Safhaya Geçiş

DR. ABDULKADİR TURAN

Siyonistlerin Yahudiler adına yurt arayışına girmeleri ile Filistin'in Yahudi göçüne konu olması, Filistinlilerin yerlerinden edilmesi, İsrail'in Filistin toprakları üzerinde kurulması ve alanını genişletmesi, yaygın bir kullanımla “Filistin Sorunu” olarak adlandırılmıştır. Bu soruna karşı Müslümanların geliştirdikleri mücadele ise genellikle “Filistin Direnişi”, “Kudüs Davası”,  “Mescid-i Aksâ Mücadelesi” olarak adlandırılmıştır.

Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM) olarak Filistin Sorunu ve Mescid-i Aksâ konusunda Mayıs 2018'de “Kudüs Sorunu” başlığı atında kapsamlı bir rapor yayımlamıştık. O raporda sorunun arka planını ilgili kaynaklardan genişçe istifade ederek ortaya koymuş ve önemli önerilerde bulunmuştuk. Ayrıca Filistin Sorunu ve Mescid-i Aksâ Mücadelesi ile ilgili olarak bugüne kadar çok sayıda analiz de yayımladık.

Bu çalışmamız, “Kudüs Sorunu” raporumuzdaki tespitlerin hatırlatılması mahiyetinde olduğu gibi, o raporda dillendirilmeyen güçlü bazı öneriler de kapsamaktadır.