İletişim Bilgileri     Arama

Marksizm'den İslam'a Doğru Yalnız Bir Yolcu: Roger Garaudy

  • Anasayfa
  • Analiz
  • Marksizm'den İslam'a Doğru Yalnız Bir Yolcu: Roger Garaudy
Marksizm'den İslam'a Doğru Yalnız Bir Yolcu: Roger Garaudy

Marksizm'den İslam'a Doğru Yalnız Bir Yolcu: Roger Garaudy

İbrahim Dağılma

Geçmişin Marksist, 1982 sonrasının Müslüman Fransız düşünürü Roger Garaudy, 1913'te Fransa'nın Marsilya şehrinde doğdu. Ordu personeli, Komünist politbüro üyesi, öğretim üyesi, parti başkan vekili ve senatör olarak görev yaptı. Akademik çalışma alanı felsefe olup kitapları ve makaleleri siyaset teorisi ve felsefesi üzerinedir.

Roger Garaudy, Batı'da doğup büyüdü. Yaşam felsefesi Marksizm'le şekillendi. Fransa'da Marksist yapılanma içinde etkin ve öncü bir rol üstlendi. İdama mahkum edildi. Kurşuna dizileceği esnada Müslüman Cezayirli askerlerin savunmasız birine silah sıkmayı reddetmesi onu ölümün eşiğinden aldı ve bu olay Roger Garaudy'e maddeci bir bakıştan manevi bir bakışa giden yolu açtı.

Roger Garaudy, Batı toplumu içinde yetişti. Yüzyıla bir kala 2012'de vefat eden Garaudy, Batı medeniyetini içten biri olarak iyi gözlemledi. 19. ve 20. yüzyılın  ileri düşünce sistemlerini ve felsefik yaklaşımlarını araştırdı ve uzun yıllar yaşamı bu çerçevede şekillendi. Marksist düşüncenin fikirsel ve eylemsel anlamda güçlü bir sembolü iken İslam'la tanıştı. Garaudy, İslam'a içten bağlandı ve İslam düşünce sistemini çabuk özümsedi; çünkü o Batı medeniyeti ve düşünce sistemini çok iyi biliyordu. Bin yılı aşkın bir zamandır İslam'ın her saldırı, tazyik ve düşmanlığa rağmen orijinalliğini koruması, deforme olmaması, ‘madde ve mana dengesi', hak ve adalet vurgusu Garaudy'nin Müslüman olmasında etkili donelerdi. 

Garaudy, Batı düşünce dünyası ve pratiğini “Demir kafes” olarak niteliyordu. Garaudy hakikati arama sürecinde yaşadığı ve doğru bildiği bu “Demir kafes”in aslında insan aklını ve ruhunu nasıl sıktığını, tektipleştirdiğini yaşadı ve gördü.

Bu makale, Roger Garaudy'nin bu sıradışı hayatını ve yaşam felsefesini anlatmayı amaçlamaktadır.

ANALİZİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ