İletişim Bilgileri     Arama

Kürtlerle Soydaşlık İddiaları ve Emperyalist Emeller

  • Anasayfa
  • Analiz
  • Kürtlerle Soydaşlık İddiaları ve Emperyalist Emeller
Kürtlerle Soydaşlık İddiaları ve Emperyalist Emeller

Kürtlerle Soydaşlık İddiaları ve Emperyalist Emeller

Kürt meselesi uluslararası sistemin gündeminde dururken Kürtler son çeyrek asırda üzerine en çok çalışma yapılan ve yayın üretilen kavim olarak öne çıkmaktadırlar.

Bu yayın ve çalışmaların bir kısmı ise son dönemde dikkat çekici bir şekilde Kürtlerle soydaşlık iddiaları üzerine yoğunlaşmıştır.

Yakın bir döneme kadar özellikle Kürtlerin yaşadığı ülkelerde Kürtlerin soy bilgileri örtbas edilirdi. Ya da Kürtler hangi ülkede yaşıyorlarsa zorlama ifadelerle onların o ülkenin hâkim kavim yapısıyla aynı soydan oldukları öne sürülürdü. Nitekim Türkiye'de Kürtler için “Dağ Türkleri” denmiş hatta Irak'ta Kürtlerin Arap asıllı olduğu bile öne sürülmüştür.

20. yüzyılın başında ise Kürtleri öz coğrafyalarında Ermenilerin yönetimine ikna etmek için çok sayıda Kürt aşiretinin aslında Ermeni asıllı olduğu ve hâlâ gizlice Ermeniliği yaşadığı iddiaları ortaya atıldı. 2007'de Türkiye'de hükümetin Kürt meselesini çözme niyeti gösterdiği günlerde de bu iddialar, devrin tarih kurumunun başkanı tarafından yenilendi ve büyük bir tepkiye yol açtı.

Bu tür iddialar popülerliğini kaybederken hâlâ, Kürtlerin yaşamadığı, az yaşadığı coğrafyalarda hatta Kürtlerle ilişkisi zayıf kalmış pek çok toplum için dahi Kürtlerle ilgili soydaşlık iddiaları ortaya atılmaktadır.

ANALİZİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ