İletişim Bilgileri     Arama

İsrail Ulus Devlet Yasası'ndan Yüzyılın Anlaşması'na

  • Anasayfa
  • Analiz
  • İsrail Ulus Devlet Yasası'ndan Yüzyılın Anlaşması'na
İsrail Ulus Devlet Yasası'ndan Yüzyılın Anlaşması'na

İsrail Ulus Devlet Yasası'ndan Yüzyılın Anlaşması'na

ABD Başkanı Donald Trump'ın iktidarını sağlamlaştırma amacından İsrail lehine sonuçlar almak isteyen Siyonistler, “Büyük İsrail Projesi”yle ilişkilendirilen düzenlemeler yapmayı sürdürüyorlar.

Düzenlemelerin merkezinde ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yer almaktadır. Ancak Trump adına daha çok damadı ve danışmanı Jared Kushner öne çıkmaktadır. Kushner, Trump'ın uluslararası görüşmeler özel danışmanı ve Ortadoğu elçisi Jason Greenblatt ile birlikte Ağustos 2017'de konu ilgili görüşmeler yapmak üzere bölgeye gelmiş, planın zemini için çalışmış, bu yılın Haziran ayında yine bölgeye gelerek plana son şeklini vermek için bir dizi görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Trump, Aralık 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etti. İslâm dünyasının tepkilerine rağmen, söz konusu kararını Mayıs 2018'de, Filistinlilerin 1948'de büyük göçe maruz kalmalarına atfen NAKBA (Büyük Felaket) olarak adlandırdıkları tehcirin yıldönümünde uyguladı. ABD, elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı.

 Analizimize PDF Formatında Ulaşmak İçin Tıklayınız.