İletişim Bilgileri     Arama

Fransa'nın Suriye'ye Fiili Müdahalesinin Olası Sonuçları

  • Anasayfa
  • Analiz
  • Fransa'nın Suriye'ye Fiili Müdahalesinin Olası Sonuçları
Fransa'nın Suriye'ye Fiili Müdahalesinin Olası Sonuçları

Fransa'nın Suriye'ye Fiili Müdahalesinin Olası Sonuçları

FRANSA’NIN SURİYE’YE FİİLÎ MÜDAHALESİNİN OLASI SONUÇLARI

Suriye’de yedi yılı bulan savaşın Astana Süreci çerçevesinde son bulma umudu oluşmuşken ABD daha aktif bir aktör olarak Suriye sorununa müdahil oldu. Daha önce de gerek diplomatik olarak gerekse de başka yapı ve örgütler üzerinden Suriye’de aktif bir şekilde bulunan ABD,  PYD üzerinden sahada fiilî olarak da yer almaya başladı. Ancak ABD, oluşturduğu PYD çekirdekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Suriye’nin verimli sahasını kontrol altına almışken Trump, 29 Mart’ta yaptığı açıklamada Suriye’den çekilebileceklerini duyurdu.

Trump’ın açıklamasından sonra SDG “Koalisyon güçleri ile koordinemiz devam ediyor” deyip ABD’nin çekildiğini doğrulamadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de “Suriye’den çekilme politikasından haberdar değilim” ifadesini kullandı. Ama sonraki gelişmelerde Trump’ın çekilme konusunda kararlı olduğu ortaya çıktı.

Trump’ın ilgili açıklamasından hemen sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “ana omurgası” PYD’den oluşan SDG’den bir heyetle Paris’te görüştü.

Macron-SDG görüşmesinin ardından Macron’un SDG ile Türkiye arasında ara bulucu olmak istediğine dair açıklamalar yapıldıysa da Fransa’nın Suriye’ye asker gönderme kararı aldığı anlaşıldı. Hemen ardından Fransızların ilk birliklerinin Menbiç’e ulaştığı da basına yansıdı. Eğer Trump Pentagon’a söz geçirebilirse ya da Trump kararından dönmezse bu adımlarla Suriye’deki değişimin ayrıntıları da anlaşılıyordu: Amerika, Suriye’yi fiilen terk ediyor; onun yerini Fransa alıyordu.

Türkiye, Rusya ve İran arasında liderler düzeyinde 4 Nisan’da gerçekleşen Ankara zirvesinin arifesinde yaşanan bu değişim, iki sorunun cevabı etrafında analiz edilebilir:

 

Analizin Tamamına PDF Formatında Ulaşmak İçin Tıklayınız.