İletişim Bilgileri     Arama

Etkisizleştirmekten İmhaya Hindistan Müslümanları

  • Anasayfa
  • Analiz
  • Etkisizleştirmekten İmhaya Hindistan Müslümanları
Etkisizleştirmekten İmhaya Hindistan Müslümanları

Etkisizleştirmekten İmhaya Hindistan Müslümanları

Dr. Abdulkadir Turan

GİRİŞ

Hindistan'da Müslümanlarla Hindular arasındaki çatışmalar, yüzyıllara yayılan bir olgudur. 2019'un sonlarında aynı bağlamda yaşananlar, bu olgunun farklı bir boyuta geldiğinin işaretlerini gösteriyor.

2019 yılının sonlarından bu yana Hindistan'da çok sayıda Müslüman katledildi. Camiler yakıldı. Kimi Müslümanlar evlerini terk etmek zorunda kaldı.  

Hindu polisi ile çetelerin ellerinde sopa ve taşlarla yan yana Müslümanlara saldırması, manzaranın dehşet verici yüzü ama aynı zamanda vakanın da şifresi gibiydi. Bu şifreyi açan ise Korona virüsü ile ilgili sokağa çıkma yasağı henüz ilan edilmeden Hindu polisinin caminin kapısında durup camiden çıkan her Müslümana sopa atmaları ve onları camiden uzaklaştırmalarıydı.
Buradaki her kare Hindistan'da Müslümanlara yönelik yeni politika ile ilgili gelecekteki yansımalarının bir mini resmini, minyatürünü oluşturuyor.

2019 yılı olaylarına yol açan sebep, Hint ırkçısı mevcut Hindistan hükümetinin ülkeye dayattığı “Yeni Vatandaşlık Yasası Tasarısı”dır. Yasaya göre Pakistan, Afganistan ve Bangladeş gibi ülkelerden gelen göçmenler vatandaşlığa kabul edilirken aynı statüdeki Müslüman göçmenler vatandaşlığa kabul edilmeyecektir. Salt göçmenlerle ilgili gibi görünen bu yasa, aslında bir aysberg gibidir. Zira bu yasa, Hindistan'ı yöneten Başbakan Modi, iktidar partisi ve zihniyetlerinin bir yansıması, onların yapmak istediklerinin sadece bir görünümü niteliğindedir. 

2019'dan bu yana yaşananların daha önce yaşananlardan daha çok endişe oluşturması da bundan kaynaklanıyor.

Analizimiz, Hindistan Müslümanlarının mevcut Hindistan iktidarı ile karşılaştıkları sorunları konu edinmektedir.

Çalışmanın Tamamına PDF Formatında Ulaşmak İçin Tıklayınız