İletişim Bilgileri     Arama

ABD ve Irak Hükümetinin Kerkük Operasyonu

ABD ve Irak Hükümetinin Kerkük Operasyonu

ABD ve Irak Hükümetinin Kerkük Operasyonu

25 Eylül 2017'de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY)'de yapılan bağımsızlık referandumunun ardından IKBY ve Irak merkezi hükümeti arasındaki gerginlik, Kerkük'te yönetimin el değiştirmesiyle neticelendi.

2003'ten bu yana “ihtilaflı bölgeler” arasında kabul edilen Kerkük ve ilçeleri, Irak ordusu ve milis kuvvet Haşdi Şabi'nin düzenledikleri operasyonla ele geçirildi.

Vakanın yaşandığı gün farklı taraflardan gelen açıklamalar, vaka sonrasında Batı basınında yapılan analizler ve ABD'nin Suriye'deki müttefiki PYD liderliğindeki SDG'nin Rakka Operasyonu'nda sona gelindiğini açıklaması birlikte değerlendirildiğinde operasyonun ABD ile önceden planlandığı anlaşılmaktadır. Ama operasyon kararının mı referandum sürecine götürdüğü ya da referandumun mu operasyona yol açtığı hususu müphemliğini korumaktadır.

25 Eylül'den bu yana Irak hükümeti, İran ve Türkiye arasındaki görüşmelerin ABD ve Batılı müttefikleri tarafından izlenmekle yetinilmesi operasyonun yapılacağını kesinleştirmiş durumdaydı. Ama 3 Ekim 2017'de Berlin'de ölen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin cenaze töreninde İran, Irak hükümeti ve KYB'yi yana yana gösteren resme rağmen KYB'ye bağlı peşmergelerin Kerkük'ten çatışmasız çekilmesi beklenmiyordu.

Analizimize PDF Formatında Ulaşmak İçin Tıklayınız.