İletişim Bilgileri     Arama

SDAM Seminer Etkinliği: 'İslam Dünyasında Nitelikli İnsan Gereksinimi'

  • Anasayfa
  • SDAM Seminer Etkinliği: 'İslam Dünyasında Nitelikli İnsan Gereksinimi'
SDAM Seminer Etkinliği: 'İslam Dünyasında Nitelikli İnsan Gereksinimi'

SDAM Seminer Etkinliği: 'İslam Dünyasında Nitelikli İnsan Gereksinimi'

Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM), 20 Ekim 2018 tarihinde, Yazar Abdulhakim Sonkaya'nın katılımıyla "İslam Dünyasında Nitelikli İnsan Gereksinimi" konulu seminer etkinliği düzenledi.

Günümüzde insana gereken değerin verilmediğini belirterek sözlerine başlayan Sonkaya:"Özellikle doğu toplumları olarak ölülerimizi omzumuzda taşıyarak onlara değer veriyoruz ancak bu değeri yaşayan insanlara vermiyoruz. İnsana değer vermek, insanları önemsemek medeniyet tasavvurumuz içinde olması geren bir şey çünkü  değer verilen insanlar özgüven sahibi olur, özgüven sahibi insanlar da üretken olur. Bu da bir toplumun madden ve manen ilerlemesini sağlar." diye konuştu.

Konuyu iki temel kavram olan iman ve İslam kavramları üzerinden izah eden Sonkaya:"İmanın kelime anlamı  güvendir. Mümin olabilmek için önce güvenilir insan olmak gerekir, güvenilir olabilmek için de insanın kendine güvenmesi gerekir. Kendine güvenmeyen insan diğer insanlar tarafından da  güvenilir kabul edilmez , güvenilir olmayan insan da mümin olamaz; dolayısıyla mümin olmanın yolu kendine güvenmekten ve çevresine güven vermekten geçer. Bu anlamda nitelikli insan kendine güvenen insandır, kendine güvenen insanda üretken olur. Burada önemli olan üretmenin, kendine güvenin riya ile karıştırılmamasıdır, zira riya yapan insanlar genellikle  kendine güvenmeyen, üretmeyen insanlardır." dedi.

İslam'ın barış olduğunu, nitelikli insanın kendisiyle barışık olması gerektiğini, kendisiyle barışık olmayanın insanlara selamet getiremeyeceğini ifade eden Sonkaya:"Müslüman kendisiyle, okuduğu okulla ve nihayetinde mesleğiyle barışık olması gerekir. Zira  medeniyet kurmanın temel ölçütü insanlara değer veren, kendisiyle barışık olan ve özgüvenli insanların olmasıdır."diye konuştu.

Seminer, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Etkinlik Bilgileri

  • Etkinlik Adı: SDAM Seminer Etkinliği: 'İslam Dünyasında Nitelikli İnsan Gereksinimi'
  • Etkinlik Yeri: Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM)'nin İstanbul Fatih'teki Genel Merkezi
  • Başlangıç Tarihi: 20-10-2018 11:30
  • Bitiş Tarihi: 20-10-2018 13:00