İletişim Bilgileri     Arama

SDAM Seminer Etkinliği: İhtilaf Ahlakı

  • Anasayfa
  • SDAM Seminer Etkinliği: İhtilaf Ahlakı
SDAM Seminer Etkinliği: İhtilaf Ahlakı

SDAM Seminer Etkinliği: İhtilaf Ahlakı

Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM), 9 Aralık 2017 tarihinde, Fatih'teki genel merkez seminer salonunda, Prof. Dr. Burhanettin CAN'ın katılımıyla "İhtilaf Ahlakı" konulu seminer etkinliği düzenledi.

Konuşmasına iletişimde kavramların önemini vurgulayarak başlayan Prof. Dr. Burhanettin CAN “aynı kavramlara yüklediğimiz anlamlar çok önemlidir. Biz kavramlardan ziyade çözüm yollarını önemsiyoruz. Hâlbuki biz kavramlarla düşünürüz. Kavramlara yüklenen farklı anlamlardan dolayı anlayışta meydana gelen farklılıklar etrafında gruplaşmalar oluşur, bunlar da zamanla ihtilafa dönüşür.” ifadelerini kullandı.

 

Farklı düşünmenin tabii bir durum olduğunu, aslında ihtilaf kelimesinin Arapçada “düşüncede farklılığı/zenginliği ve farklı düşünmeyi” ifade ettiğini belirten Prof. Dr. Burhanettin CAN “bakış açısı önemlidir. Bakış açımız anlayışımızı etkiler. Ömer b. Abdulaziz'in dediği gibi ‘sahabenin ihtilafı bize ruhsat olmuştur'. Onların ihtilafı olmasaydı aramızda farklılıklara tahammül olmazdı. Allah'ın (cc) helallerle haramlar arasında hüküm bildirmeyip açıklık getirmediği bazı konular vardır. Bu konularda farklı düşünenlerin çıkması tabii bir durum olduğu gibi zenginlik de olmuştur.” dedi.

Seminer soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Etkinlik Bilgileri

  • Etkinlik Adı: SDAM Seminer Etkinliği: İhtilaf Ahlakı
  • Etkinlik Yeri: SDAM'ın İstanbul Fatih'teki genel merkezinin seminer salonu
  • Başlangıç Tarihi: 09-12-2017 11:30
  • Bitiş Tarihi: 09-12-2017 13:00