İletişim Bilgileri     Arama

SDAM Seminer Etkinliği: 'Hz. Ömer ve İdeal Devlet Yönetimi'

  • Anasayfa
  • SDAM Seminer Etkinliği: 'Hz. Ömer ve İdeal Devlet Yönetimi'
SDAM Seminer Etkinliği: 'Hz. Ömer ve İdeal Devlet Yönetimi'

SDAM Seminer Etkinliği: 'Hz. Ömer ve İdeal Devlet Yönetimi'

Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM), 03 Kasım 2018 tarihinde Gazeteci-Yazar Hasan SABAZ'ın katılımıyla “Hz. Ömer ve İdeal Devlet Yönetimi” konulu seminer etkinliği düzenledi.

Konuşmasına Hz. Ömer'in şahsiyetine  vurgu yaparak başlayan Sabaz: “ Hz. Ömer devlet tecrübesi olmayan Arabistan gibi bir yerde yetişmiştir. Buna rağmen dünyanın en adil yöneticilerinden birisidir. İdeal devlet, adalet devletidir. Dünyanın her yerinde adalet denildi mi akla Hz. Ömer gelir. Elbette ki Hz. Ömer'i diğer insanlardan farklı kılan özellikler vardı ama ben onun nasıl bir kimlikten geldiğini açıklamak istiyorum. Hz. Ömer'i farklı kılan onun bağlı olduğu değerlerdir ve o da bunun farkındadır. Hz. Ömer'i farklı kılan da onun bu değerlere olan bağlılığıydı. Hz. Ömer, Hz. Resulullah'ı örnek aldı. Hz. Resulullah'ın amacı insanları cehennemden uzaklaştırmak ve onlara hidayet yolunu göstermekti. Hz. Ömer'de devlet yönetiminde bu amaçları gözetmiştir. Hz. Ömer kendisini halktan birisi olarak görürdü. Kendisinin ortalama bir vatandaş olduğunu söylerdi. Devlet başkanı olarak aldığı maaş halktan birisinin geçimini sağlayacak maaşı kadardı.” diye konuştu.

Hz. Ömer'in konuşmalarından ve valilerine gönderdiği mektuplardan kesitler sunan Sabaz: “ Hz. Ömer'in bir yöneticiye söylediği şu ifadeler onun nasıl bir anlayışa sahip olduğunu gösteriyor; ‘ zaafiyet olmaksızın yumuşak, şiddet olmaksızın sert, israf olmaksızın cömert, cimri olmaksızın tutumlu olmalısın. Bu vasıflara ancak şu kişiler sahip olabilir: Haksızlığa göz yummaz, Allah'tan başkasına boğun eğmez, menfaat peşinde koşmaz, davranışlarında gösteriş bulunmaz, ağzıyla tekbir kelime yalan söylemez fakat azminde sebat eder, kendisinin veya yakınlarının aleyhinde dahi olsa hâk ile hükmetmekten ayrılmaz, kişiliğini korur ve hiddetine rağmen hakkı gizlemez.' Hz. Ömer yaptığı işlerden asla kendi nefsine pay çıkartmazdı bir hutbesindeki şu kesitte bunu teyit etmektedir; ‘Allah, sizin işlerinizi, sorumluluklarınızı bana kısmet olarak verdi. Sizin hazır olduğunuz zamanlarda sizin için en faydalı şeyi öğrendim. Allah'tan arzum bu konuda bana yardım etmesidir. Bana ilham vererek emrettiği gibi aranızdaki hakları taksim ederken adil olmamdır. Allah'ın bana yardım etmesi dışında ben Müslümanlardan zayıf bir kulum. İçinizden birinin bir şeye ihtiyacı varsa, kendisine zulmedilmiş ve bundan şikâyet ediyorsa veya yaratıklara karşı bir hata yaptığımı görüyorsa bana eziyet etsin, beni hesaba çeksin, acısını benden çıkartsın. Ben de sizden bir kişiyim.' dedi.

Son olarak Hz. Ömer'in faaliyetlerine değinen Sabaz: “ Hz. Ömer İslam devletinde kurumsallaşmanın bütün temellerini atmıştır. Yargılamalarda usule ilişkin temel ilkeleri belirlemiştir. Vergide adaleti sağlamaya çalışmış, gelire ve yere göre vergi miktarı belirlemiştir. Sosyal alanda yeni doğan çocuklara süt parası bağlamıştır. Müslüman olup olmadığına bakmaksızın tüm ihtiyarlara yaşlılık maaşı bağlamıştır.” diye ifade etti.

Seminer soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi.

Etkinlik Bilgileri

  • Etkinlik Adı: SDAM Seminer Etkinliği: 'Hz. Ömer ve İdeal Devlet Yönetimi'
  • Etkinlik Yeri: Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM)'nin İstanbul Fatih'teki Genel Merkezi
  • Başlangıç Tarihi: 03-11-2018 11:30
  • Bitiş Tarihi: 03-11-2018 13:00