İletişim Bilgileri     Arama

SDAM Seminer Etkinliği: Düşünsel Etkinliklerde SDAM'ın Metodu

  • Anasayfa
  • SDAM Seminer Etkinliği: Düşünsel Etkinliklerde SDAM'ın Metodu
SDAM Seminer Etkinliği: Düşünsel Etkinliklerde SDAM'ın Metodu

SDAM Seminer Etkinliği: Düşünsel Etkinliklerde SDAM'ın Metodu

Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM), 24 Aralık 2017 tarihinde Yenişehir'deki Diyarbakır Temsilciliği seminer salonunda, SDAM Üyesi Abdulhakim SONKAYA'nın katılımıyla "Düşünsel Etkinliklerde SDAM'ın Metodu" konulu seminer etkinliği düzenledi.

Konuşmasına SDAM'ın kuruluş amacına ve diğer düşünce kuruluşlarından farkına değinerek başlayan Abdulhakim SONKAYA, SDAM ismini oluşturan kavramlar üzerinden amaç ve hedefleri tek tek ifade etti.

Öncelikle strateji kavramıyla başlayan SONKAYA, meselelerin enine boyuna incelenmesi ve ona göre kararların oluşması gerektiğini ifade ederek “Bugün uluslararası alanda karar alıcılar değil, karar yapıcılar kavramı kullanılmaktadır. Karar almak anlık verilen kararı ifade ederken, karar vermek bir strateji ve arka plan dâhilinde karar oluşturmaktır. SDAM'ın amacı karar yapıcı olmak ve dört tarafı mamur bir karar oluşturmaktır.” dedi.

Düşünce kavramı hakkında da bilgiler veren SONKAYA, “Küfür ile fikir aynı kökten gelen farklı permütasyonlara sahip kelimelerdir. Biri fikri örten diğeri açan anlamındadır. Eğer fikir ehli olacaksanız üstü örtülmüş olan hakikati ortaya çıkarmanız, karşınızdakinin fikrini etkilemek için de düşünce gücüne sahip olmanız lazım. SDAM olarak rolümüz, hakikatin üzerindeki örtüyü kaldırmak ve düşünce gücüne sahip olmaktır. SDAM bir düşünce gücünü ortaya çıkarma hedefindedir. Düşüncede bizi sınırlayan bir alan yoktur. Düşünce özgürlüğüne sahibiz ve her konuda bir düşünceye sahip olmalıyız. O nedenle her konuda analiz ve raporlarımız yayınlanmaktadır. Bu alan çok bakir bir alandır ve bu alanda çalışmaya ihtiyaç vardır.” ifadelerini kullandı.

Analiz kavramı hakkında da SONKAYA şunları söyledi; “Analiz tahlil etmek demektir. Karşılaştığınız her mesele ukde yani düğüm şeklindedir. Analiz, bu meseleyi yüksek çözünürlüklü bir düşünce ile incelemektir. Analiz etmeden hiçbir mesele hal olmaz. SDAM olarak her alanda yüksek çözünürlüklü düşünceye sahip bir kuruluş olmayı hedefliyoruz. Düşünce anlamında hiçbir alan bizim için haram değildir, onu analiz/tahlil edebilmeliyiz.”

Ayrıca isminde olmasa da SDAM'ın vizyon boyutunun da oluğunu söyleyen SONKAYA, “Vizyon hayaldir, rüyadır. Gerçekleştireceğiniz bir vizyon ve rüyanızın olması lazım. SDAM aynı zamanda bir vizyon ve rüya vermeyi hedefliyor. Rüyada cimrilik yapmayın, sınır tanımayın. İnsan, vizyonu ile kendini özgür hisseder.” şeklinde konuştu.

Son olarak SDAM'ın bazı kuruluşlar gibi sadece tahminlerle uğraşmadığını ve asla manipüle etme amacında olmadığını ifade eden SONKAYA, amaçların tahlil gücü ile hareket etmek ve böylece insanlara doğruyu göstermek olduğunu ifade etti.

Seminer soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Etkinlik Bilgileri

  • Etkinlik Adı: SDAM Seminer Etkinliği: Düşünsel Etkinliklerde SDAM'ın Metodu
  • Etkinlik Yeri: Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM)'nin Yenişehir'deki Diyarbakır Temsilciliği seminer salonu
  • Başlangıç Tarihi: 24-12-2017 11:30
  • Bitiş Tarihi: 24-12-2017 13:00