İletişim Bilgileri     Arama

SDAM Seminer Etkinliği: 21. Yüzyılda İslam Daveti

  • Anasayfa
  • SDAM Seminer Etkinliği: 21. Yüzyılda İslam Daveti
SDAM Seminer Etkinliği: 21. Yüzyılda İslam Daveti

SDAM Seminer Etkinliği: 21. Yüzyılda İslam Daveti

Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM), 25.10.2020 tarihinde İstanbul Stratejik Düşünce Derneği Başkanı Ömer Faruk OCAKZADE'nin katılımıyla '21. Yüzyılda İslam Daveti' konulu online seminer etkinliği düzenledi.

Konuşmasına kısa bir özgeçmişi ile başlayan Ocakzade, daveti ve davetçiyi sevdiğini, bu yolda olanları tebrik ettiğini, Allah'ın davetçilerin sayısını artırmasını dilediğini belirtip bu yolda olanlara başarılar dileyerek konuşmasına şöyle devam etti;

“İslam, ayrıştırma yerine birlik ve dengeyi esas alır. İslam büyükleri, alimleri, arifleri entelektüel bir duruşu olan insanlardır. Misal olsun diye söyleyeyim ki; İbn-i Arabi (ra) ilimde tanınmış olduğu hâlde çoğu kere aşk ve davet yolunda da uygulamalar yapmıştır. Hâlâ büyük bir davetçidir. Yine alim ve ariflerden mesnevinin sahibi Mevlâna Celâleddîn-i Rumi Hazretleri bir aşk yolu önderidir. Ancak şiir şeklinde yazdığı Mesnevisi entelektüel bir boyut taşımaktadır ve bugün hâlâ dünyaya aşk yolunda davetini sürdürmektedir. Bizim tarihimizde bunların binlercesi mevcuttur. Bu topraklar yani Anadolu, arifler yurdudur. Anadolu; arifler, alimler, davetçiler, mücahitler, dervişler yurdudur. Bu Anadolu elini, dilini, kılıcını, Allah yolunda kullanan mahir davetçiler yurdudur.”

 Ocakzade daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü; “Davetçi, Allah yolunun yolcusudur. Davet, ömür boyu süren kutsal bir mücadeledir. Davet, ömür bitse de devam eder. Davet peygamberlerin mesleğidir. Davetçi, bütün peygamberlerin vekilidir. Bir kişinin hidayetine vesile olmak, vesile olan için dünya ve içindekilerin hepsine sahip olmaktan daha hayırlıdır. Davetçinin gönlü geniş, yumuşak ve merhamet doludur. Davetçinin muhatabı tüm insanlardır. Davet her an mücadeledir ve her an cihad üzere olmaktır. Davetçi en kutsal savaşçıdır. Davet bir aşk halidir ve sevgi dolu bir üslup ile iyiliği yaymaktır. Davetçi bu dini, bu nuru etrafa yayan ışık gibidir. Davet bir hayat şeklidir, davetçi hayat kaynağıdır. Davet en kârlı ticarettir. Davet sevgidir, iyiliği emretmek, kötülüğü de men etmektir. Davetçi bir gönül adamıdır ki, gönülleri nurlandırır, gül bahçelerine çevirir. Davetçi büyük bir fatihtir, Allah onu severse gönüllerin fethini ona nasip eder. Bir insanın gönlü hem dünyadan büyük hem de dünyadan daha kıymetlidir. Onun için gönülleri fethetmek, bu büyük iş, ancak Allah'ın has kullarına nasip olarak verilmiştir.” diye konuştu. 

Alimlere göre ümmetin iki kısım olduğunu ifade eden Ocakzade, bir kısmına ümmet-i icabet, diğer kısmına ise ümmet-i davet denildiğini, bugün yaklaşık olarak 8 milyar insanın mevcut olduğunu, bunun 1/5 kadarının Müslüman olduğunu yani davete icabet ettiğini, kalanların ise davetimizi beklediğini, dahası bugün Müslümanım diyenlerin de davete ihtiyacının olduğunu vurguladı.

Son olarak Ocakzade, ülkemizde mevcut olan STK'ları bu hayırlı yolda kullanmak gerektiğini söyleyerek: "Vefasızdan, merhametsizden, kibirliden, riyakârdan, yalancıdan, anlayışsızdan, haramzadeden, abdestsizden, namazsızdan, zikirsizden ve fikirsizden davetçi olmaz. Dolayısıyla davetçi güzel fikirlere sahip olandır ve bu fikirleri ile davet görevini yerine getirendir” diyerek sözlerini tamamladı.

Seminer soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi.

Etkinlik Bilgileri

  • Etkinlik Adı: SDAM Seminer Etkinliği: 21. Yüzyılda İslam Daveti
  • Etkinlik Yeri: ONLİNE
  • Başlangıç Tarihi: 25-10-2020 00:00
  • Bitiş Tarihi: 25-10-2020 00:00